Dziś jest r. Imieniny obchodzą

Samorząd. NIK o finansowaniu przedszkoli przez gminy

SAMORZĄD / 31.08.2014

A przedszkolaki

Objęte kontrolą NIK przedszkola publiczne i niepubliczne zapewniały przedszkolakom odpowiednie warunki do osiągania gotowości szkolnej. Placówki te miały wykwalifikowaną kadrę, odpowiednio przystosowane sale i sprzęt dydaktyczny. W ocenie NIK niepokojącym sygnałem może być ograniczenie w niektórych gminach wymiaru zajęć dodatkowych, jednak Izba wskazuje przede wszystkim na pierwsze pozytywne efekty programu "Przedszkole za złotówkę": obniżenie opłat w przedszkolach publicznych.

Samorząd. Senat zajmie się zmianami w zamówieniach publicznych. Kryterium najniższej ceny nie będzie już jedynym

SAMORZĄD / 8.08.2014

Na trwającym posiedzeniu senatorowie zajmą się znowelizowaną ustawą o zamówieniach publicznych. Zamawiający będzie zobligowany żądać od oferenta wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny, jeśli jego oferta będzie co najmniej o 30 procent niższa od wartości zamówienia bądź średniej cen wszystkich złożonych ofert. Wprowadzony zostanie także obowiązek stosowania kryterium pozacenowego, zdaniem ekspertów przepis ten jednak nic nie zmieni.

Samorząd. Jest zgoda Komisji Europejskiej na uwolnienie internetu w 76 polskich gminach. Inwestycje mogą przyspieszyć

SAMORZĄD / 6.08.2014

Komisja Europejska zaakceptowała projekt decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie deregulacji na rynku telekomunikacyjnym. Powinna ona zachęcić prywatne firmy do inwestowania w rozwój internetu szerokopasmowego na terenie 76 gmin objętych deregulacją. Do 2020 roku na rozbudowę infrastruktury dostępowej potrzebne będzie ok. 20 mld zł. To konieczne inwestycje, bo pod względem dostępu do sieci szerokopasmowej Polska jest na szarym końcu Europy.

Samorząd. NIK o elektrowniach wiatrowych

SAMORZĄD / 29.07.2014

NIK ocenia negatywnie proces powstawania lądowych farm wiatrowych w Polsce. Władze gmin decydowały o lokalizacji farm wiatrowych ignorując społeczne sprzeciwy. Budową wielu elektrowni wiatrowych zainteresowane były pełniące funkcje lub zatrudnione w gminach osoby, na których ziemi farmy powstały.

Samorząd. Przez brak planowania przestrzennego Polska traci miliardy złotych

SAMORZĄD / 24.07.2014

Koniec budowania oddalonych od siebie budynków z dala od granic miast i pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w centrach aglomeracji – takie zmiany ma wprowadzić nowy kodeks urbanistyczno-budowlany. Brak odpowiedniego planowania przestrzennego w Polsce powoduje przede wszystkim wielomiliardowe straty finansowe, wiąże się też z kosztami społecznymi. Gminy płacą miliardy złotych za wykup terenów pod mieszkania dla liczby osób przekraczającej populację Polski.

Leszno. Nowe decyzje samorządu

LESZNO / 9.07.2014

A Leszno sesja minuta

Podczas ubiegłotygodniowej czwartkowej sesji Rady Miejskiej Leszna radni zgodzili się na utworzenie nowej specjalnej strefy ekonomicznej w rejonie ulicy Wilkowickiej. Otwiera to drogę do intensywnego rozwoju przedsiębiorstw takich jak: EuroComfort i Euroline. Radni podjęli kilka innych ważnych uchwał.

Samorząd. Mieszkańcy Krakowa mają razem z miastem budować smart city

SAMORZĄD / 6.07.2014

Krakowianie mają być współodpowiedzialni za budowanie inteligentnego miasta. Władze miasta wdrażają już inteligentne rozwiązania, które m.in. mają poprawić płynność ruchu, zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, a tym samym poprawić komfort życia. Chcą jednak, by w planowaniu kolejnych przedsięwzięć współuczestniczyli krakowianie.

Samorząd. Polskie miasta wprowadzają inteligentne rozwiązania. Mają one zmniejszyć hałas, zanieczyszczenia i korki

SAMORZĄD / 19.06.2014

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracuje nad Krajowym Systemem Zarządzania Ruchem, który łączyłby nową infrastrukturę drogową z inteligentnymi rozwiązaniami. Ma to poprawić płynność i bezpieczeństwo ruchu, a także komfort mieszkańców miast. W przyszłym roku mają ruszyć przetargi na główne elementy systemu, a rozpoczęcie jego działania na części sieci dróg krajowych planowane jest na 2020 rok.

Śmigiel. Prestiżowy tytuł dla samorządu

ŚMIGIEL / 14.06.2014

A smigiel tytul

Gmina Śmigiel otrzymała prestiżowy tytuł „Samorząd przyjazny szkole rozwijającej uczenie się uczniów” przyznany przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Obie fundacje, realizujące od 2000 roku program „Szkoła ucząca się”, w ten sposób doceniły wsparcie władz samorządowych Śmigla udzielone Gimnazjum im.

Samorząd. NIK o nieruchomościach zajętych pod drogi gminne

SAMORZĄD / 13.06.2014

A droga budowa

Właściciele prawie jednej piątej nieruchomości zajętych pod drogi gminne nie mogą liczyć na szybkie uzyskanie od gmin odszkodowania. Dzieje się tak z powodu nieuregulowanego statusu prawnego tych nieruchomości lub braku stosownych wpisów w księgach wieczystych.

Samorząd. Partnerstwo publiczno-prywatne dla wielu samorządów jedyną szansą na zrealizowanie drogich inwestycji infrastrukturalnych

SAMORZĄD / 21.05.2014

Skomplikowana i niejasna sytuacja prawna utrudniają inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Mimo to będzie ono coraz szerzej wykorzystywana, zwłaszcza przez polskie samorządy. Dla nich może być to jedyna szansa na przeprowadzenie kosztownych inwestycji.

Samorząd. NIK o oznakowaniu dróg

SAMORZĄD / 25.04.2014

A znaki drogowe

Oznakowanie niezgodne z przyjętą organizacją ruchu, zniszczone znaki drogowe, nieczytelne pasy na jezdni, nagromadzenie znaków utrudniające ich odczytanie, braki w oznakowaniu, reklamy zasłaniające znaki, wreszcie w wielu przypadkach brak przyjętej organizacji ruchu – to wszystko ujawnili na polskich drogach kontrolerzy NIK i działający na zlecenie Izby inspektorzy z Urzędów Wojewódzkich. 

Samorząd. Lublin szuka inwestorów. Chce zaangażować się w prace nad prototypem autobusu elektrycznego

SAMORZAD / 16.04.2014

Lublin potrzebuje napływu kapitału zewnętrznego. To właśnie inwestorzy z innych obszarów kraju i z zagranicy mają pomóc tworzyć nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Miasto chce ich zachęcać m.in. oferując tereny w specjalnej strefie ekonomicznej, pomoc w kontaktach ze Wschodem oraz duży potencjał akademicki. W regionie i w samym Lublinie poprawia się infrastruktura oraz transport. Władze miasta angażują się także w prace nad lubelskim autobusem elektrycznym.

Samorząd. Wielkopolska nadrabia dwuletnie zaległości w budowie sieci szerokopasmowej. Inwestycja ma być gotowa do końca roku

SAMORZĄD / 3.03.2014

W ciągu dziewięciu kolejnych miesięcy w Wielkopolsce musi powstać 4,5 tys. km sieci szerokopasmowej. Prace przyspieszono, by budowę zakończyć na czas, ale długo były one hamowane przez unijną biurokrację. W realizacji strategicznej dla regionu inwestycji nie pomagały także lokalne problemy polityczne, wątpliwości dotyczące przetargów publicznych i zawiły system rozliczeń.

Leszno. Konsultacje samorządowe na Zaborowie

LESZNO / 18.03.2014

Prezydent Leszna zaprasza na konsultacje samorządowe mieszkańców Zaborowa w najbliższy czwartek o godz. 18:00 w budynku SP4.

Samorząd. NIK chce powołania instytucji do kontroli zamówień publicznych i prac nad usprawnianiem przetargów

SAMORZĄD / 16.03.2014

Głównym kryterium przy rozstrzyganiu publicznych przetargów powinien być najniższy koszt, a nie najniższa cena – uważa prezes Najwyższej Izby Kontroli. Powinien on uwzględniać m.in. koszty utrzymania inwestycji. NIK apeluje także o stworzenie urzędu, który kontrolowałby przetargi i na bieżąco udoskonalał prawo z nimi związane.

Samorząd. Prezes NIK: rażąco niska cena powinna wykluczać firmy z przetargów publicznych

SAMORZĄD / 9.03.2014

Jest szansa na uchwalenie kolejnej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych. Po niewielkich poprawkach Senatu projekt wróci do Sejmu. To jeden z pięciu projektów zmian złożonych w Sejmie. Dotyczy on podniesienia limitu wartości inwestycji, powyżej którego konieczny jest przetarg.

Samorząd. Wymiana oświetlenia na energooszczędne może obniżyć rachunki gmin nawet o dwie trzecie

SAMORZĄD / 8.03.2014

Inwestycja w wymianę oświetlenia konwencjonalnego na LED-owe w całej Polsce pozwoliłby rocznie zaoszczędzić tyle prądu, ile produkuje duża elektrownia o mocy 2 GW. Na wymianę gminnych lamp zdecydowała się m.in. gmina Przytyk w województwie mazowieckim i jej roczne opłaty za oświetlenie spadły z 500 tys. zł do 120 tys. zł. Teraz samorządy będą mogły także skorzystać z dofinansowania unijnego przeznaczonego na ten cel.

Samorząd. Samorządy organizują „Zimę w mieście”. Tylko w Warszawie z zajęć w ferie skorzysta 10 tys. dzieci

SAMORZĄD / 15.02.2014

Rozpoczęła się ostatnia tura ferii. Od dziś z zimowego wypoczynku korzystają dzieci i młodzież z województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Nie wszystkich rodziców stać jednak na to, by zapewnić swoim dzieciom atrakcyjny dwutygodniowy wyjazd. Z myślą o najmłodszych, którzy w tym czasie zostaną w domu, samorządy organizują akcje pod hasłem „Zima w mieście”.

Samorząd. Polskie Inwestycje Rozwojowe dofinansują spalarnie i elektrociepłownie

SAMORZĄD / 14.01.2014

Polskie Inwestycje Rozwojowe zasypywane są wnioskami o dofinansowanie inwestycji w spalarnie i elektrociepłownie. Chcą one w ten sposób dostosować zakłady do zaostrzających się za dwa lata przepisów środowiskowych. Wśród analizowanych przez PIR projektów są również inwestycje transgraniczne. Jeden z nich dotyczy korytarzy transportowych.

Gostyń. Aktywny samorząd w powiecie

POWIAT GOSTYŃSKI / 14.02.2014

A aktywny samorzad

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu informuje, że powiat gostyński przystąpił w 2014 roku do realizacji programu pilotażowego „AKTYWNY SAMORZĄD”. Jest to program dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kontakt

Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, napisz.

Polubili nas

Polecamy

Tuesday the 30th. . Hostgator coupon - All rights reserved.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Czytaj więcej....

Akceptuj pliki Cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information